Kvalitná výživa je pre psa veľmi dôležitá. Existuje priama súvislosť medzi výživou a kvalitou (dĺžkou) života. Nekvalitné granule negatívne vplývajú na zdravie psov.
Pri výbere vhodnej značky sa nespoliehajte len na reklamu. Hlavným kritériom pri rozhodovaní má byť jednoznačne zloženie! Vždy volte krmivo primerané veku (junior, adult, senior), zdravotnému stavu (normálne vs. špeciálne diéty) a veľkosti (mini, stredné, veľké, giant-large).
Pri výbere sa neriaďte iba cenou, ale dbajte predovšetkým na kvalitu! Na krmive sa neopláca šetriť, dobehne to majiteľovu peňaženku na výdavkoch za terapiu poškodeného psa (gastro-intestinálne, rastové problémy a i.) Zdravý a dobre živený pes menej často navštevuje veterinára. Nekvalitné zloženie (veľa obilnín a soli, málo mäsa, chemická konzervácia, umelé farbivá…) je jedným zo znakov typických hyper a supermarketových granúl, ktoré sú často propagované v televízii. No naopak, mnoho ľudí si myslí, že keď svojmu psovi kupujú pomerne drahé granule, tak musia byť automaticky aj kvalitné. Žiaľ, nie je vždy pravdou, že cena zodpovedá kvalite (neplatí len pri granuliach). I niektoré drahé značkové krmivá, ktoré sa tvária ako špička, sú svojím zložením vhodné skôr pre vegeteriánov. Takže treba v prvom rade pozerať na malé písmenká a prípadne sa poradiť s odborníkom na krmivá (nemusí to byť vždy v kompetencii vášho veterinára, aj keď predáva krmivá).
Tiež je dôležité si vypočítať dávkovanie, ktoré môže výrazne ovplyvniť výslednú cenu kŕmnej dávky na deň. Pri krmivách vyššej kvality, stačí menšie množstvo, pretože je výživnejšie. V konečnom dôsledku môžu drahšie granule vyjsť narovnako či lacnejšie, ako granule nižšej cenovej relácie, ale s vyšším dávkovaním.
Každý jedinec, pes či fena, je iný, jedinečný a každému vyhovuje na správne fungovanie niečo iné. No absolútnou výhrou je, ak chovateľ viacerých zvierat nájde značku, ktorá vyhovuje všetkým, niekedy je to nemožné, no chce to dlhé a trpezlivé skúšanie a pozorovanie.
Najdôležitejším údajom na obale granúl je ZLOŽENIE KRMIVA! Výrobca musí v zostupnej rade (od najzastúpenejšej zložky po najmenej zastúpenú) podľa hmotnosti deklarovať konkrétne suroviny, ktoré boli spracované pri výrobe. Suroviny by mali byť presne pomenované o čom svedčí aj kvalita krmiva.
Poďme na analýzu:
Čerstvé mäso vs. mäsová múčka =
Psy sú bez pochýb stále mäsožravce. Preto by kvalitné granule mali obsahovať mäso dehydrované alebo mäsovú múčku ako hlavnú/é zložky krmiva (teda uvedené na prvých miestach v zložení). Ak však výrobca udáva na prvom mieste mäso čerstvé, nie je to chyba, no malo by byť doplnené múčkou či sušeným (dehydrovaným) mäsom.
Mäso v čerstvom stave obsahuje až 70–80% vody, která sa musí pri výrobe granúl vysušiť, preto reálny obsah mäsa je podstatne menší (skutočný obsah vypočítame ako 1/3 z uvedeného obsahu). Takže na prvom mieste v zložení by mala byť jahňacia, rybacia, kuracia či iná múčka alebo sušené mäso.
Bielkoviny- koľko a z čoho?
Veľa ľudí sa zameriava len na množstvo (percentuálny obsah) bielkovín (proteinov) v krmive. Avšak okrem % je dôležitý aj ich zdroj. Živočišne majú omnoho lepší pomer aminokyselín ako lacnejšie neplnohodnotné rastlinné bielkoviny (sója, obilniny) a hlavne sú pre psy lepšie stráviteľné. Takže ak máte v zložení potencionálneho krmiva „hráškový protein,“ vyškrtnite si ich zo zoznamu. Hrach ako taký v granuliach môže byť. Údaje o percentuálnom podiele živočíšnych bielkovín na ich celkový obsah v krmive uvádza len pár značiek. Kvalitné granule majú vysoký obsah proteinov živočíšneho pôvodu, pretože rastlinné proteiny tráví pes ťažko a nestrávitelné zvyšky mu v črevách „hnijú“.
Iné prídavky:
Niektoré zložky kvalitu granúl zvyšujú. Pozitívny je napríklad prídavok probiotík (priaznivých mikroorganizmov), glukosaminu a chondroitínu(doplnky pre výživu a obnovu chrupaviek kĺbov a väziva) a rôznych prírodných byliniek či ovocia a zeleniny (morské riasy, koreň čakanky, yucca ai.). Niektoré bylinky pomáhajú telu vylučovať toxíny a podnecují niektoré telesné pochody (napr. prečišťovanie), tiež môžu posilňovať orgány (povzbuzujú srdce, zlepšujú trávenie…). Tieto informácie sú väčšinou uvedené na obale prípadne v propagačných materiáloch, pretože výrobci sa chcú pochváliť prospešnými účinkami jednotlivých zložiek. Granule by samozrejme mali obsahovať kompletné spektrum vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Čo sa týka minerálnych látok, použitie chelátových foriem minerálov umožňuje ich lepšiu črevnú absorpciu a s tým spojenú vyššiu využitelnosť krmiva. Pozitívny účinok má aj prídavok oligosacharidov alebo fruktooligosacharidov. Pomer omega 6 : omega 3 kyselin by mal byť menší ako 5:1 (odrazí sa pozitívne na kvalite srsti).
Medzi zdroje sacharidov radíme pšenicu, kukuricu, ovos, ryžu, zemiaky… Najlepšie strávitelné sú zemiaky- bataty alebo obyčajné (ale pozor – nie zemiakové šupy), hnedá ryža, biela ryža a ovos. Naopak pšenica sa považuje za horšie strávitelnú, obsahuje veľa lepku a môže aj u psov vyvolávať alergiu. Tiež kukurica (potenciálny alergén) neni pre psov prílíš vhodná aj kvôli nutričným hodnotám a nafukovaniu.
Psom ako mäsožravcom najviac prospieva mäsitá strava s vysokým obsahom proteinov a nízkym obsahom sacharidov. Nadbytok sacharidov v kŕmnej dávke môže byť jednou z príčin obezity, pretože nadbytočná glukóza sa v tele ukladá ako tuk. Čím menej sacharidov granule obsahujú, tým lepšie. Na výber sú aj granule bez obilnín = Grain Free (GF), ale veľkým psom sa odporúča aspoň čiastočný obsah obilnín.
Oleje
Oleje sú z nutričného hľadiska dôležité najmä pre obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré si organizmus nevie sám vyrobiť, preto ich musí prijímať v potrave. Významné sú tiež svojím pozitívnym pôsobením na koži a srsť.
Hlavným zdrojom tukov by v granuliach mal byť kurací alebo rybí tuk. Rastlinné oleje by nemali tvoriť hlavný zdroj tukov, pretože psy omnoho lepšie využívajú tuky živočíšne.
Pozor! Repkový olej je síce prínosom vďaka obsahu omega 3 nenasýtených mastných kyselín, no na druhej strane obsahuje kyselinu erukovú, ktorá v pokusoch na zvieratách preukázala, že môže vyvolať myokarditídu (zápal srdcového svalu), myokardiálnu fibrózu (zhutnenie nefunkčného tkaniva v srdcovom svale) a hromadenie lipidov v srdci. V súčasnosti sa šľachtia druhy repky, ktoré majú nízky obsah kyseliny erukovej. Nebola však publikovaná žiadna štúdia, ktorá by potvrdila alebo vyvrátila nepriaznivé účinky repkového oleja na zdravie psov.
Vitamíny Sú veľmi dôležité pre organizmus. Podieľajú sa na aktivite rady enzýmov a sú dôležité pre život.
D – dôležitý pre tvorbu kostry, zubov, srsti, kože… (odporúčané denné minimum 227 IU/lb krmiva)
E – chráni bunky v organizme, má význam pre plodnosť, svaly, nervy… (odporúčané denné minimum 23 IU/lb krmiva)
C – podporuje organizmus proti poškodeniu a má veľký význam pre imunitu (neni odporúčaná denná minimálna dávka, vytvára sa v pečeni u zdravých psov)
H – biotin má vplyv na správnu funkciu pečene a kvalitu srsti a kože (odporúčané denné minimum 001 mg/lb krmiva)
B – široká skupina vitamínov- B-komplex, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní tráviaceho traktu…
A – dôležitý pre rast, dobrý zrak… (odporúčané denné minimum 2272 IU/lb krmiva)
Minerálne látky Ich úloha pre organizmus je nepostrádateľná. Sú dôležité pre správny vývoj kostry iných orgánov.
Vápnik (Ca) – spolu s fosforom sa uplatňujú pri mineralizácii – tvorbe kostí a zubov, dôležitý je aj pre správnu koaguláciu krvi, svalové kontrakcie, prenos nervových impulzov…
Fosfor (P) – spolu s vápnikom sa podieľajú na tvorbe kostry a zubov…
-Dôležitý je ich vzájomný pomer – Ca:P = 1,2:1 !!!
Sodík (Na) – ovplyvňuje telesné tekutiny a nervový systém…
Draslík (K)– uplatňuje sa pri metabolizme tukov, cukrov, je dôležitý pre tráviaci trakt, svaly, nervy…
Chlór (Cl) – podiela sa na trávení, tým, že je dôležitý pre tvorbu žalúdočnej kyseliny a tiež pomáha telu s acidobázickou rovnováhou…
Horčík (Mg) – je dôležitý pre tvorbu kostry a nervového aparátu, tiež pre správne fungovanie rôznych enzýmov, produkciu bielkovín…
Síra (Si) – je vo väčšine bielkovín, má vplyv na chrupavky a kosti…
Železo (Fe) – je dôležité v kombinácii s meďou a proteinami pre tvorbu hemoglobínu (krvné farbivo), dôležité pre transport kyslíku…Analytické zložky:Bielkoviny – dôležité na tvorbu nových tkanív, na rast a udržovanie a nápravu rastúcich tkanív. Sú základnou stavebnou zložkou všetkých orgánov. V kŕmnej dávke by msli mať zastúpenie podľa veku, kategórie a využiteľnosti psa, približne od 20 – 33%.
Aminokyseliny – sú základnými stavebnými jednotkami bielkovin
Tuky – majú funkciu zásobných a energetických látok a sú nosičmi vitamínov (A, D, E, K). Ich množstvo v kŕmnej dávke určuje taktiež vek a využiteľnosť psa. Je to približne od 9 do 20 %.
Sacharidy – sú hlavným zdrojom energie. Kŕmna dávka by mala obsahovať asi 20 % strávitelných sacharidov.
Vláknina – podporuje správnu činnosť čriev, napĺňa črevá, čím vyvoláva pocit sýtosti. Príliš veľa vlákniny, ale môže zhoršiť vstrebávanie iných dôležitých živín. V kŕmnej dávke by mala byť zastúpená od 3 – 5 %, u diét pre obézne psy až 20 %.Ako zistím, či vo výrobe prebehla chemická konzervácia?V kvalitných granuliach nesmú byť obsiahnuté potenciálne zdraviu škodlivé látky, ako sú rôzne farbivá či konzervanty (BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný). Niekedy sa tieto látky skrývajú za termín „doplnkové látky povolené v EÚ“
BHA = butylhydroxyanizol (E 320) = konzervačná látka, ktorá spomaľuje žlknutie tukov. Používá sa ako konzervant proti niektorým baktériám a plesniam. Môže spôsobovať alergie. Podľa niektorých štúdií môže
byť aj príčinou vzniku rakovinotvorného bujenia tráviaceho traktu alebo zosiluje karcinogínne účinky iných karcinogínov.
BHT = butylhydroxytoluen (E 321) = jeden z najpoužívanejších potravinárskych emulgátorov, ktorý zabraňuje žlknutiu tukov a olejov. Pre zdravie má podobné účinky ako BHA. Môže mať toxické účinky na niektoré orgány (pečeň, pľúca, obličky).
Propylgallát (E 310) bráni žlknutiu tukov a olejov. U citlivých jedincov môže vyvolávať žalúdočné problémy a alergické reakcie.
Sorban draselný spomaľuje rast plesní, používa sa ako konzervačné činidlo.Aj napriek tomu, že väčšina odborných štúdií označuje tieto látky za bezpečné, dlouhodobejšie pokusy s
podávaním vyšších dávok u laboratórnych potkanov naznačovali ich karcinogénne účinky. Vysoké dávky BHT spôsobovali na pokusných zvieratách mnoho porúch a abnormalít, najmä na psychickej úrovni a zvyšovalo sa riziko vzniku nádorov. Aj keď v granuliach je malé a údajne bezpečné množstvo týchto látok, stojí za úvahu, čo by toto malé množstvo podávané v každej kŕmnej dávke, každý deň a prípadne
celý život mohlo so zdravím psa urobiť… Svetové potravinárske organizácie preto odporúčajú používanie
drahších, ale bezpečnejších postup v, ako je napr. konzervácia pomocou tokoferolov (vitamin E).Vybrali ste správne?
Prvým znakom sú pevné, nie príliš tuhé, tmavé výkaly zodpovedajúceho množstva. Tým sa čiastočne uistíte, že kŕmenie je dobre strávitelné. Po dlhšom čase (6-8 týždňov) sa prejavia ďalšie viditeľné účinky – lesklá srsť, dobrý stav kože bez lupín, psychická pohoda psa. Pes je živý, plný energie a vypadá dobre. Ak budete s granulami spokojný (najmä váš pes), značku nemeňte. Ak máte pocit, že po piatom vreci granúl by ste chceli dopriať vášmu miláčikovi zmenu, zmeňte maximálne príchuť daného krmiva, zloženie
by nemalo mať výrazné zmeny, iba v zdroji mäsa či olejov. Prípadne dajte doplnok oleja, či lyžičku
kvalitnej konzervy na granule. Váš pes sa vám odvďačí zdravým trávením a spokojným vzhľadom.Kedy treba krmivo zmeniť?
V prípade, že psovi granule “nesadli”, pes neprospieva (má tráviace problémy, zlú kvalitu srsti, lupiny, veľké množstvo svetlej stolice atď.), je potrebné značku zmeniť. Prechod zo značky na značku robte postupne, aspoň 1 týždeň, prvý deň pridajte trochu nového krmiva, následne zvyšujte denne obsah nového a znižujte obsah starého krmiva. Ja som vybrala granule Brit care, ktoré mojim babám Sally aj Ruby chutia, vyzerajú dobre a sú zdravé.